26
AğU
2016

BİR ALGISIN SEN ÖMÜR BOYU SÜRECEK

Posted By :
Comments : 0

Bugün Jackson Hole var. Bir kez daha gözümüz kulağımız FED Başkanı Janet Yellen da olacak. Faizi ne zaman, ne kadar artıracağını söylemeyecek. Kimse bunu beklemiyor. Peki ne diyecek? Faizi artırabiliriz, Eylül belki Aralık olabilir… bunları söyleyecek, ama açıkça da değil, Amerikan ekonomisinin makro göstergeleri ya da akademik açılımlarla ifade edecek. Algı yaratacak, algımızı yeniden şekillendirecek.
Bu algı yönetimi denen şey son yıllarda pek moda oldu. Ben buna “-mış gibi yapmak” da diyorum. FED için konuşursak 3 yıldan fazla süreyi faizi artıracakmış gibi yapmak, faizi geç artıracakmış gibi yapmak, artırmayabilirmiş gibi yapmak türü –mış gibi yapmalarla geçirdi. Bundan sonrasının da pek garantisi yok gibi: Artıradabilir artımayadabilir. Avrupa Merkez Bankası’ndan OPEC’e dünyada bu mış gibi yapmalara bir dolu örnek sayabilirsiniz. Son dönemi şöyle bir düşünüp gözünüzün önüne getirin.
Bizde de durum farklı değil. Mesela bakın güven endeksleri yerli yerinde.. Bankalar sorunlu alacaklarda büyük sorun yok diyor. Ama reel sektörde durum öyle değil. Telefonların çalmadığı söyleniyor, vadeler uzadı, alacaklılar kaçıyor deniyor. İflas erteleyenler, karşılıksız çekler… Algı..neresinden bakarsanız öyle değişiyor.
Türk insanı bu konuda en az FED kadar iyi kanımca. 15 Temmuz kalkışmasının ardından hala ayakta durabiliyorsak bence bu algı yönetimindeki başarımızın rolü büyük. Yayınlarıma konuk aldığım yerli yabancı pek çok iş insanı aynı şeyi söylüyor: “Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Şu anda rakamlar iyi olmayabilir, işler yavaşlamış olabilir ama toparlayacağız. İnşallah geçen yılki rakamları yakalayacağız.” İstisnasız herkes bunu söylüyor. Herkes herşeye rağmen bardağa dolu tarafından bakabiliyor.
En yetkili mercilerce de ifade edildi. Türkiye ekonomisi bu yıl beklenenin altında büyüyecek. Orta Vadeli hedefte ortaya konan yüzde 4,5 mümkün görünmüyor. 3-3,5 bandından bir hesap yapılıyor. Kredi derecelendirme kuruluşları sakince topun ağzına koydular bizi. Görünümler durağandan negatife çevrildi. Ama onlar bile algıya tav olacağa benziyor. Çünkü ticarette olduğu gibi “iyi niyet” niyetsizlikten iyidir. İşte bu yüzden raporlarda mali disiplin ya da bütçe değil, 15 Temmuz sonrası liderlerin birarada verdiği beraberlik ve demokrasi mesajları yer buluyor.
Diyeceğim o ki: Rakamları bir kenara koyamayız elbette. Türkiye’nin enflasyon sorunu var, cari açık kırılganlık gösteriyor, işsizlik yüksek. Ama bu ülke sadece durarak bile ilerleyebiliyorsa, algıyı da iyiden yana şekillendirebiliyorsak eğer, bize bir şey olmaz. Yine de dileyelim ki FED faizi mümkün olduğunca geç artırsın, kredi derecelendirme kuruluşları notumuzu düşürmesin, Suriye’ye yönelik operasyon hızla bitirilsin, savaş sona ersin, toplumda birlik beraberlik daim olsun.

Güzel haftasonları

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *