13
NIS
2017

Evet, Hayır ve sonrası..

Posted By :
Comments : 0

Türkiye, tarihinde yedinci kez referanduma gitmeye hazırlanıyor. Referandumla ilk kez 1960 darbesinin ardından tanışmıştık. 9 Temmuz 1961’deki halkoylamasında 61 Anayasa’sı yüzde 38 “hayır” oyuna karşılık, yüzde 62 “evet” oyuyla kabul edilmişti.
Ardından 1982’de bir Anayasa referandumu daha oldu. 1987’de siyasi yasakları oyladık, 1988’de erken seçimi, 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimini.. 2010’da yine Anayasa değişikliklerine ilişkin oy kullandık.

Şimdi 55 milyon seçmen, anayasal düzenlemelere ilişkin 16 Nisan’da bir kez daha sandık başına gidecek. Kamuoyunda “Cumhurbaşkanlığı sistemi” olarak bilinen 18 maddelik yeni Anayasa değişikliği oylanacak.

Rakamlar ve beklentiler

Türkiye referanduma yüzde 12,7 işsizlik, yüzde 11,29 enflasyon ve yüzde 2,9 (2016) büyüme oranlarıyla giriyor. Referandum haftasında TL varlıklarda değer kazancı var.
ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, “Anketler evet sonucuna işaret ediyor, yabancılar da bunu fiyatlıyor. Bugün tüm TL varlıklarda bunu görüyoruz” diyor.
Yaklaşık 1 haftadır piyasa referandum sonrası olumlu havayı fiyatlıyor. Kur tarafında çok hızlı bir gerileme yaşandı. Dolar/TL 3.72-3.73 seviyelerinden 3.64’e kadar geriledi. Burçin Metin bu tabloda bizi doğrudan etkileyen Güney Afrika randındaki fiyatlamanın (pozitife döndü) ve Trump’ın ‘güçlü dolardan rahatsızım’ vurgusunu yinelemesinin, ayrıca kur manipülasyonu konusunda Çin’e tekrar yüklenmemiş olmasının da etkisi olduğunu söylüyor.
Türk Lirası son 1 aydır da gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimi konumunda. Burçin Metin, referandum sonrasında da bu olumlu havanın devam edeceğini düşünüyor. “Referandumdan fiyatlanan pozitif sonuç çıkarsa Dolar/TL’de 3.50 ve hatta daha altını görebiliriz” diyor ve ekliyor:
“Kısa vadeli göreceğimiz bu hareketten sonra piyasa yeni bir hikaye arayacak. O da yine siyasi taraftaki gelişmeler, erken seçim olacak mı olmayacak mı, ne zaman olacak gibi belirsizlikler tarafında olacak. Yani piyasa yeniden negatif fiyatlamaya başlayabilir.”
Bu sabah Yatırım Bülteni’nde konuştuğumuz Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı da fiyatlamalanın uzun vadede kısa vadeden farklı olacağı görüşünde. Bu noktada özellikle Borsa İstanbul’daki yukarı yönlü hareketin referandumun hemen sonrasında satış fırsatı sunabileceğini söyleyen Kanlı beklentilerini şöyle özetliyor:
“Belki de anketlerin en güvenilirlikten uzak olduğu seçimi yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sürece tam bir belirsizlikte giriyoruz. Piyasa oyuncusu ne ister? Mesela tahvil yatırımcısı olsanız enflasyona, Merkez Bankası ne yapıyor ona bakarsınız. Hisse senedi yatırımcısıysanız, hissesini elinde tuttuğunuz şirketin bilançosuna, karına, kazancına bakarsınız. Ne zaman ki referandum ne olacak, sonrası ne olacak, erken seçim ve benzeri konulara odaklanır hikaye, o zaman canınız sıkılır. Eğer referandumdan sonra ne olacağını biliyor olsaydık referandumun geride kalması başlı başlına olumlu bir olaydır derdim ve sonuç ne olursa olsun piyasa için referandum sonrası olumlu olacak diye konuşurdum. Sonuçta bu durumda yatırımcı odaklanması gereken şeye odaklanacak, önüne bakacaktır. Ama öyle değil.”

Yeni sorular

Referandum sonucunun fiyatlamasının çok önemli olacağı ve kısa süre fiyatlanacağı konusunda herkes hemfikir. Yani bizi dolar açısından volatil günler bekliyor. TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, fiyatlamanın pazartesi sabahı değil Pazar gecesi başlayacağını söylüyor. Bu not önemli, bir kenara koyalım. Sonra BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ’un özetlediği yeni soruları sıralayalım:

1 Kabine revizyonu olacak mı olmayacak mı? Piyasalar Mehmet Şimşek’e bakacak.
2 AB ile ilişkiler, alt kalemleri; Kıbrıs, Gümrük Birliği anlaşmasının revizyonu, mülteci anlaşması ne olacak?
3 Askeri operasyonlar konuşuluyor; Suriye’de, Irak’ta Türkiye ne yapacak?
4 Yapısal reformlara odaklanabilecek miyiz?
5 Olağanüstü hal ne olacak?
6 Erken seçim olacak mı?
7 TCMB’nin para politikası nasıl olacak?
8 Kamu harcamaları (verilen teşvik ve desteklerin etkisiyle artan) ne kadar sürede geriye toplanabilecek?

İşte piyasa referandum sonrasında bu sorulara odaklanacak. Yanıtlara ya da yanıta dair ipuçları veren haber akışına göre fiyatlama yapılacak.
Yani iş referandumla bitmiyor. Piyasa için mühim olan sonrası.

Yeni referandumumuz da sonrası da hayırlı olsun dilerim.
Pazar günü sandıktan oylarınızı esirgemeyin. Bu memleket bizim.

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *