16
NIS
2015

KOBİ’lere bir iyi bir kötü haberim var!

Posted By :
Comments : 0

Ticaret konuşacağız…duygusallığa yer yok. O nedenle “mantıklı” çoğunluğun tercihi olsun: Kötü haberle başlayalım:

Vadeler uzadı, tahsilatlarda sıkıntı var.

Bu yeni bir gelişme değil ancak özellikle son 1 aydır tablo iyiden iyiye yönetilemez hale gelmiş durumda. Sermaye yetersizliği, geleneksel mekanizmalarla sürdürülen ticaret; bir de bunların üzerine darma duman olmuş global ekonomik konjontür eklenince ortalama vadeler 150 güne yaklaşmış durumda. Bu durum pek çok küçük ve orta ölçekli işletmeyi sıkıntıya sokuyor. Uluslararası sigorta şirketi Euler Hermes’in beklentisi bu yıl Türkiye’de 15 bin şirketin iflas edeceği ya da kapanacağı yönünde.

Yine Euler Hermes’in 44 ülkeyi incelediği endekse göre Türkiye, dünyada en çok tahsilat sıkıntısı çeken ülkeler arasında 10′uncu sırada.

İyi haber: yaptığınız ticareti sigortalayabilirsiniz. Biliyorum hemen sesler yükselecek: teminatlar düşük, borcunu ödeyebilecek olan sigortalanıyor, maliyetler yüksek… Haberin önce iyisini değil kötüsünü duymak istemekle aynı şey bu. Neden mi şöyle:

Sigorta dediğiniz öncelikle bir kültür ve gelişmişlik meselesi. Gelişmiş memleketlerde A’dan Z’ye kendini sigortalamayan şirket yok. Tüm ticaret modern sigorta mekanizmaları üzerinden dönüyor. Tek neden daha zengin olmaları değil, bu işin önemini çok önceden kavramış olmaları aynı zamanda.

Rusya’daki kriz buraya iş yapan çok sayıda ihracatçımızı olumsuz etkiledi, etkilemeye devam ediyor. Hatta sıkıntı daha yeni başladı diyen uzmanlar da var. Sadece ihracatçı değil, Rusya’daki türbülans dolaylı yönden iç pazarı da vuruyor. Çok değil bundan bir süre önce Rusya’ya ihracat yapan bir narenciye firmasının uğradığı zarardan ötürü ona mal veren çok sayıda küçük üreticinin iflas ettiği haberlerini okuduk. Durum ciddi.

Euler Hermes “alacak sigortası” yapıyor. Yani şirketlerin iş yaptığı şirketlerin riskini üstlenip alacaklarını teminat altına alıyor. Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özuner, bu haftaki KOBİ Destek’te konuğum oldu. Diyor ki; Rusya’da yaşanan sıkıntıdan ötürü oraya iş yapanlar tarafından çok ciddi bir sigorta talebi alıyoruz.

Ben de sordum: Bu krizden önce Rusya’ya iş yapan şirketler alacaklarını teminat altına alsaydı, tablo bu kadar vahim olur muydu?

Cevabı, “Elbette olmazdı” şeklinde oldu.

Tecrübe her zaman pahalıdır..

Bu yıl ilk yarı zorlu geçecek. Bunu herkes söylüyor. Dışarda FED’in faiz artırımı beklentisi, içerde seçimler…Tuhaf bir “bekle-gör” ortamındayız. Bu dönemde KOBİ’lerin özellikle birkaç konuda dikkatli olmaları gerekiyor. Birincisi finansmana erişim. Bu dönemde kreditörlerinizle çok açık olmanız, kendinizi iyi anlatmanız gerekiyor. İkincisi alım satım maliyetlerindeki oynaklığa dikkat etmek gerek. Dövizdeki hareket nedeniyle daha sonra eritiriz umuduyla stoklu hareket eden çok firma var. Belki siz de bunlardan birisiniz. Burada sorun yok. Önemli olan iş yaptığınız şirketlerle durumunuzu açıkça paylaşmanız.

Üçüncüsü de elbette tahsilat. Vadelerin bu kadar uzaması herkese zarar veriyor. Sistem bir süre sonra kendi kendine bu tabloyu değiştirecek, vadeler kısalacak ama o zamana kadar bu tablonun farkında olup tüm bilanço kalemlerini tek tek gözden geçirip açıkları koruma altına almak şart!

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *