21
TEM
2016

OHAL SONRASI YENİ DÖNEM NE GETİRECEK?

Posted By :
Comments : 0

Türkiye’de dün akşam Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunca, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) tavsiyesi üzerine 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) kararı alındı.

Söz konusu olan Anayasa’nın 119’uncu maddesinde yerini bulan ekonomik bir olağanüstü hal durumu değil. Nitekim başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devlet yetkilileri, ekonomi yönetiminin temsilcileri karar açıklandığından bu yana ekonomik aktiviteyi olumsuz etkilemeyeceğini, piyasa kuralları çerçevesinde hareket edilmeye devam edileceğini söylüyor.

Ekonomiyle ilgili kararlar olağanüstü hal kapsamı içerisinde değerlendirilmeyeceği bu durum, Anayasa’nın 120’inci maddesindeki şiddete karşı bir olağanüstü hal ilanı. Bu sabahki Yatırım Bülteni’nde Gazetehabertürk siyaset yazarı Muharrem Sarıkaya’nın aktardığı bilgiye göre, bundan soraki dönemde temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmasına yönelik bazı eylem, uygulamalar veya kanun hükmünde kararnamelerle karşı karşıya kalabiliriz.

PROSEDÜR NASIL?
Kararın önce mecliste onaylanması gerekiyor. Sarıkaya Meclis’in kararı süratle, en az bir hafta içerisinde onaylayabileceğini söylüyor. Meclisin onayından sonra Hükümet, kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisini Meclis’e getirecek. Bu yetkinin kapsamını belirleyecek. Bu kapsamda hangi kanunların çıkaracağını sıralayacak ve bununla birlikte bundan sonraki süreçte de yine OHAL kanunu çerçevesinde elde etmiş olduğu yetkiye dayalı olarak kanun hükmünde kararnamelerini çıkarabilecek.
Meclis’te onaylanacak kanun hükmünde kararnamelerin uygulamasının insan haklarına aykırılık öne sürülerek yani Anayasa’nın 15. Maddesindeki durumu gündeme getirerek bir temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması şeklinde değerlendirilip AYM ya da mahkemelere taşınması söz konusu değil. Muharrem Sarıkaya şöyle özetliyor:

“Bundan sonraki dönemde ev ve işyerleri aranabilir, insaların özgürlükleri kısıtlanabilir, belirli gösteriler eylemler yasaklanabilir, tv yayınlarına belirli bir zorunluluk getirebilir, gazetelerin dağıtımına yayımına basımına belirli kısıtlar getirilebilir. Bütün bunlar yapılabilir ve bunlar hakkında dava açmak söz konusu değildir.”

NASIL UYGULANACAK?

Asıl soru bu.. Türkiye’de bugüne kadar hep sıkı yönetimler ilan edildi. OHAL Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleriyle sınırlıydı. Batı’da uygulaması olmadığı için çok bilinen bir durum değil. Yeni durum Türkiye’nin bütününde OHAL uygulamasının yapılması yönünde. Bundan sonra yeni bir dönem bizi bekliyor. Önümüzdeki 3 ay boyunca bu yeni dönemin şartlarını hepimiz deneyimleyerek göreceğiz.

Not düşmeke gerekirse, OHAL konusunda bir adım atılacağı yönünde meclis kulislerine bilgi yansıdığından bu yana Muhalefetin duruşunun OHAL’e karşı olduğu bilinmekte. CHP’nin ve HDP’nin bu konuda tavrı kesinken, MHP önce hayır sonra sürenin kısa olmasını gerekçe göstererek evet demişti. Muharrem Sarıkaya bir not daha düşüyor. OHAL ile bir yeni durumun daha devreye gireceğinin altını çiziyor ve ekliyor: “OHAL kanununa göre Bölge Valilikleri olacak. Yine kanuna göre İl Koordinasyon kurullarının da devreye girmesi, Bölge Valiliklerinin koordinasyonunda ilerlemesi söz konusu. Yani Türkiye’de yeni bir sistemle de karşı karşıya kalacağız.”

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *