08
HAZ
2015

Piyasa sandıktan çıkanı değil, çıkmayanı beğenmedi

Posted By :
Comments : 0

Türkiye 17′nci genel seçimde 4 partili Meclis’e merhaba dedi. HDP yüzde 13 oyla barajı geçti. Ak Parti yüzde 40,8′lik oy oranıyla birinci parti oldu, vekil sayısı 327′den 258′e geriledi. CHP 135′ler düzeyindeki vekil sayısını ve yaklaşık yüzde 25′lik oy oranını korurken MHP yüzde 16′nın üzerinde oyla vekil sayısını neredeyse ikiye katladı.

Seçim öncesi piyasadaki “en iyi senaryo” HDP’nin barajı geçmesi, AKP’nin de sandıktan bir kez daha tek parti iktidarı olarak çıkmasıydı. Sayılı günler kala anket sonuçlarıyla birlikte koalisyon fiyatlamaları da yapılmıştı.

Sandık sonrası, güvenoyu almak için gerekli olan 276 milletvekilini hiçbir parti çıkaramadığı için hali hazırda 3 senaryo ortaya çıkmış durumda. İlki koalisyon ihtimali. Seçim sonuçlarının ardından parti liderlerinin yaptığı açıklamalara bakılırsa şimdilik zor.

Bir koalisyon kurulmazsa azınlık hükümeti seçeneği gündeme gelecek. Bu durumda muhalefet partilerinden birinin AK Parti’yi desteklemesi gerekiyor.

Üçüncü olasılık ise piyasanın tedirgin olduğu yeni bir seçim. 45 gün içerisinde hükümet kurulamazsa Anayasa’nın 116′ncı madddesine göre kurulacak bir geçici bakanlar kurulu ile yeni bir seçime gidilebilir.

Seçimin ardından dolar, haftanın ilk işlem gününe 2.80′in üzerinde rekor tazeleyerek başladı. Merkez Bankası döviz depo faiz oranlarını indirince hafifçe gevşedi ama TL hala yüzde 3,5 düzeyinde kayıpta. Borsa da tarihinin en sert düşüşlerinden birini yaşayarak yüzde 8,5′e yakın kayıpla açıldı. Faizler yüksek. Türkiye’nin 10 yıllık tahvil faizi neredeyse 10′a yaklaştı.

Diyebilirsiniz ki piyasalar sandık sonucunu beğenmedi. Hayır, piyasanın beğenmediği sandıktan çıkan değil, çıkmayan oldu.

Belirsizlik sürdükçe TL varlıklarda oynaklık da sürebilir, dikkat!

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *