16
MAY
2016

ŞAMPİYONLUĞUN GETİRİSİ 170 MİLYON LİRA

Posted By :
Comments : 0

15 Mayıs Pazar akşamı Vodafone Arena’da oynanan maçta Osmanlıspor’u 3 – 1 mağlup eden Beşiktaş, Spor Toto Süper Lig’in bitimine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. 27 Mayıs’ta oynanacak Konya maçının ardından 2015-2016 sezonunun resmen şampiyonu olacak ve tarihindeki 14’üncü şampiyonluk kupasını kaldıracak.
Beşiktaş en son 7 yıl önce almıştı şampiyonluğu. Aradan bunca zaman sonra gelen yeni şampiyonluk, sadece bu yüzden bile çok kıymetli. Ayrıca stadsız geçen bir sezonun ardından gelmiş olması da kıymetini artırıyor. Manevi kıymeti kadar şampiyonluğun mali kıymeti de az değil.
Beşiktaş dün şampiyonluğunu ilan ettikten sonra hem Süper Lig’den hem de doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne gideceğinden, Şampiyonlar Ligi’nden önemli bir parasal gelir elde edecek.
Futbol ekonomisi uzmanı Tuğrul Akşar, Süper Lig’den 34 maçın sonucunda Beşiktaş’ın alacağı bonusun kabaca 94.5 milyon TL olduğunu söylüyor. Yine Akşar’ın hesabı, Şampiyonlar Ligi’nden de Beşiktaş’a 23-25 milyon Euro düzeyinde bir para gelebileceği yönünde. Kabaca toplayacak olursak bu 160-170 milyon TL demek.
Yani şampiyonluğun getirisi kabaca 170 milyon TL.
Borsada dikkat!
Şampiyonluğun ertesi günü-bugün haftanın ilk işlem günü- açılışta Beşiktaş hisseleri borsada kayıpla güne başladı. Günlük kayıp yüzde 5 düzeyinde gerçekleşti ve Beşiktaş günün en çok kaybedenleri arasında yer aldı. Oysa Beşiktaş hisselerinin yılbaşından bu yana getirisi yüzde 120 gibi dev bir orana ulaşmıştı.
Malumunuz borsada gerçekler alınır beklentiler satılır. Yani bu yüzde 5’lik düşüş bir kar realizasyonu. Fakat yeni dönem ne getirecek sorusunun yanıtında hala aşağı yönlü riskler var.
Beşiktaş’ın finansal yapısıyla ilgili eksilerin devam etmesi muhtemel. Siyah-beyazlı kulübün, 2015 yılı olağan idari ve mali genel kurul toplantısında açıklanan denetleme kurulu raporunda 31 Aralık 2015 itibarıyla konsolide borcun 1 milyar 328 milyon 101 bin 108 lira olduğu söylendi.
Her ne kadar 2012 yılından sonra, 56 milyon lira ile en yüksek geliri 2015 yılında elde etse de Beşiktaş’ın stad finansmanı da dahil olmak üzere taşımak zorunda olduğu yük büyük.
Özetle hisse üzerindeki baskının devam etmesi bekleniyor. Dikkat!

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *