19
MAY
2015

Ümidimiz gençlik

Posted By :
Comments : 0

Genel tanıma göre, 15 ila 24 yaş arası erkek ve kadın nüfus, ‘Genç Nüfus’ olarak kabul ediliyor. Bizim şimdilerde 80 milyona ulaşan nüfusumuzun yüzde 16.5’i genç nüfus… Yani yaklaşık 13 milyon gencimiz var.

Bu rakamla övünüyoruz;

Türkiye’nin en büyük gücü büyük genç nüfusudur diyoruz. Ekranlarda söylüyoruz, gazetelerde yazıyor okuyoruz, uluslararası yatırımcılara anlatıyoruz, siyasilerden dinliyoruz..

Bugün 19 Mayıs.. Büyük kurtuluş mücadelesinin yıldönümü. Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı gençlere armağan etti. O gün bugündür 19 Mayıs’ı “gençlik bayramı” olarak kutluyoruz.

Gelin bu vesileyle Atatürk’ün “bütüm ümidim gençlerdir” dediği gençlere yakından bakalım:

Ülkede bugün, orta öğretim çağındakilerin yüzde 76.7’sine, üniversite çağındakilerin yüzde 39.9’una eğitim imkânı sağlanabiliyor.
18 ile 24 yaş arasındaki her 100 gencin 40.8’i iş bulduğunda çalışmak istiyor. Ne var ki, iş bulduğunda çalışmak isteyen her 100 gencin sadece 82.1’i iş bulabiliyor; Yüzde 18’i işsiz.

Bu rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun… TÜİK’in Yaşam Memnuniyeti Araştırması’na göre, gençlerimizin gelecek hakkındaki ümitleri giderek azalıyor. 2011 yılında her 100 gencin 17.6’sı ‘gelecek hakkında ümidim yok’ derken bu sayı 2014 yılında yüzde 22’ye yükselmiş durumda.
Kadınlar erkeklerden daha çok ümitsizlik içinde. 2011 yılında 100 genç kadının 16.1’i ‘ümitsizim’ derken bu sayı 2014 yılında 23.8. Neredeyse her 4 genç kadının 1’i gelecekten ümidini kesmiş görünüyor.

Güzel haber gençlerin siyasete ilgisi artıyor. Özellikle genç kadınlar arasında siyasetle ilgilenenlerin oranında son 2 yılda yüzde 20’lere yakın artış var. 80 sonrası apolitikleşen genç nesil yeniden siyasete ısınıyor. Diğer yandan teknoloji kullanımında özellikle internet konusunda Avrupa standartlarında gençler. Nasıl kullandıkları tartışılabilir ama teknolojide dünyanın gerisinde olmamaları güzel.

Sözün özü genç nüfus, Atatürk’ün deyişiyle “yeni nesil” geleceğimizdir. Gençlerimiz bugünden mutsuz, gelecekten umutsuzsa-ki rakamlar bunu gösteriyor-harekete geçmek gerekir. Çünkü gençlerimiz ne kadar eğitimli, girişimci, mutlu ve umutluysa geleceğimiz o kadar parlak olur. Aksi halde övündüğümüz taş gibi ağır koca bir kalabalık olarak elimizde kalır.

Nice bayramlara…

 

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *