18
TEM
2016

DARBE GİRİŞİMİNİN ARDINDAN PİYASALAR

Posted By :
Comments : 0

İpin ucundan döndük. Cuma gecesi yaşadığımız darbe girişimi başarılı olsaydı bugün çok başka bir güne uyanacaktık. Şükür öyle olmadı ama hikaye burada da bitmedi. Hem içeride hem dışarıda Türkiye büyük sınavlar verecek. Dileyelim ki demokrasi ve hukuk üstün gelsin, güvenlik açıklarımız hızla telafi edilsin.
3 uzun günün ardından piyasalar beklendiği üzere global piyasalar arasında negatif ayrışarak güne başladı. İlk işlem gününe BIST 100 yüzde 2,5 düşüşle 80 bin 700 seviyesinden başlarken 5 yıllık CDS 9 baz puan yükselerek 234’ü gördü. Darbe girişimiyle 3’ün üzerini göre kur kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Dolar/TL 2.95 seviyelerinde (tsi 12:25) fiyatlanıyor.
Analistlerin ilk değerlendirmeleri yaşanan başarısız darbe girişiminin kısa vadede türbülansa yol açarken kalıcı bir hasar bırakmayacağı yönünde.
Örneğin bu sabah Yatırım Bülteni’nde ağırladığım Azimut Portföy Yönetimi Ülke Sorumlusu Giorgio Medda, sakin olup fırsatlara bakmak gerektiğini söylüyor. “Volatiliteden kaçınma olacaktır. Yani ilk tepkinin satış yönünde olması normal. Sonrasında geri dönüşler bekleyebiliriz” diyor.
MERKEZ YARIN NE YAPAR?
TCMB dün bankaları topladı ve 7 ayrı önlem alacağını açıkladı. Bunların başında bankalara gerekli likiditenin limitsiz olarak sağlanması geliyor. Bankacılar tedbirlerden memnun ama “gerekli olmayabilir” diyor.
Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu yarın. Merkez’den daha önce beklenen faiz indirimine devam edeceğiydi. Piyasa 25 baz puanlık bir indirim bekliyordu. Şimdiyse ağırlıklı görüş faize dokunulmayacağı yönünde.
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, BloombergHT’ye verdiği röportajda bankaların yurtdışı borçlanmalarında ciddi bir maliyet artışının söz konusu olmadığını söyledi. Olayların geçici olduğunu ve orta-uzun vadede yatırım yapılabilir notunda kayba neden olacak durum olmadığını düşündüğünü de ekledi. Ona göre Merkezin faiz indirimleri de devam edecek.
“KRİZ BEKLEMİYORUZ”

Darbe girişimi sonrasında ekonomi ve para piyasaları uzmanları, iş dünyasının temsilcisi hiçkimse kriz beklediğini söylemiyor. Yatırım Bülteni’ne telefonla bağlanan Ekonomist Ali Ağaoğlu paniğe kapılacak bir durum olmadığı görüşünde. Ağaoğlu, “Evet çalkantı olacak, oynaklık artıyor olacak ama kısa vadede kriz olmayacak. Fiyatlamalar özellikle Mehmet Şimşek’in ve Merkez Bankası’nın yatırımcılarla yaptığı telekonferans sonrası sakinleşti” dedi.

Bir diğer konuğum Nurol Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Akkurt da Merkez Bankası, BDDK ve Başbakan’dan panik havası oluşmaması yönünde gelen bilgilere ve Mehmet Şimşek’in yatırımcılarla yaptığı toplantılara dikkat çekip “Eğer başta yatırım reform paketi olmak üzere söylenenler yapılırsa ekonomide daha az dalgalı bir dönem bekliyorum” diye konuştu.

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *