28
TEM
2015

Dolarda düşüş beklemeyin

Posted By :
Comments : 0

Türk insanı dolara hassas. Bu çok normal, çünkü yediği domatesin fiyatından kullandığı akıllı telefonun modeline kadar hayatının her alanında etkili.

Hal böyle olunca Çin’deki hisse balonundan Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan’a acil likidite programının detaylarına; FED’in ne zaman ve ne kadar faiz artırabileceğinden İran ile nükleer anlaşmanın petrol fiyatları üzerindeki olası etkilerine kadar yaptğımız her tartışmanın sonu dönüp dolaşıp dolara bağlanıyor.

Uzun vadede trendin yükseliş yönünde olduğunu epeydir konuşuyoruz. Burada bir değişiklik yok. Daha kısa vade içinse tahmin yapmak genelde kolay değil. Ama şu sıralar, örneğin yılın geri kalanı için “Dolar ne olur?” sorusunun yanıtı var:

“Düşüş beklemeyin”

Neden mi?

Şöyle:

1 Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki terör saldırılarına yönelik operasyonlarının etkisiyle yabancı yatırımcı geri çekiliyor. Çünkü tansiyonun yükselmesinin Türkiye’nin ekonomik büyümesini zayıflatabileceği ve koalisyon müzakerelerini karmaşıklaştırabileceği düşünülüyor. Stratejistler de yatırımcılara liranın yükseleceği beklentisiyle açılan uzun pozisyonlarını kapatmalarını tavsiye ediyor.

2 Amerikan Merkez Bankası FED’in açık piyasa komitesi toplantıları bugün başladı. Yarın akşam saatlerinde komitenin faizle ilgili kararını öğreneceğiz. Beklenti bu toplantıda bir faiz kararı çıkmayacağı yönünde. Ancak FED’in Eylül’deki bir faiz artırımına işaret edebileceği düşünülüyor. Takvim netleştiğinde piyasalara hiç şüphesiz dolarda yükseliş yönünde yansıması olacak. TL ise, Türkiye’nin içinde bulunduğu hükümetsiz, terörlü konjonktür nedeniyle daha da negatif etkilenecek.

3 Türkiye’nin genel yapısına baktığımızda sonbaharda döviz kurları hep artar. Bunun belli başlı nedenleri var. Birincisi Eylül-Aralık dönemine yığılan uzun vadeli kredilerin ana para ve faiz taksit dönemi gelir. Eylül’den sonra turizmden kaynaklı olarak Türkiye’ye döviz girişi yavaşlar. Okulların açılışıyla ekonomik hareketlilik artışından ötürü kırtasiye ithalatları artar, ki hiç de küçümsenmeyecek rakamlardır. Yaz bitince yeni stoklar için hazırlık başlar. Ayrıca Ağustos’a girerken Avrupa yavaş yavaş kapanır. Avrupa durunca, Türkiye’deki sanayi de yavaşlar. Yavaşlayan aktivitenin artmasıyla döviz talebi yükselir.

Ekonomist Ziya Akkurt “Artık doların düşmesini beklememeliyiz” diyor ve ekliyor:

“Düşerse de en fazla 65-66 ya da bilemediniz 60 seviyelerine düşer. Bunun mümkün olması için de iyi senaryonun yani koalisyonun gerçekleşmesi gerekir”

Doların artık çok düşmeyeceğini söyleyen sadece Akkurt değil. Analistlerin Bloomberg’deki yılsonu beklentilerine bakın;

Barclays 2.90

SocGen 2.83

Citigroup 2.82

Morgan Stanley 3.05

JP Morgan 2.80

Credit Suise 2.98

kimse 2.80′in altına işaret etmiyor!

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *