02
ARA
2016

İTALYA’NIN SEÇİMİ: 3 AYRI SENARYO

Posted By :
Comments : 0

Dünyanın tansiyonlu gündeminde bu hafta sonu kritik. İtalya’da referandum var. İtalya’nın genç ve karizmatik lideri Matteo Renzi , önce kendi kariyerini sonra İtalya’nın sonra da Avrupa Birliği’nin akıbetini sınayan bir karar aldı ve İtalya’nın 1946’dan bu yana derdi olan Anayasa’da reform konusunu yeniden gündeme taşıdı. İtalyanlar bu hafta sonu siyasal ve iktisadi pekçok yeniliğe altyapı hazırlayacak Anayasa reformu önerisini oylayacak.
Oylamaya 15 gün kala anketler yasaklandı. Kamuoyunun algısı nasıl şekilleniyor net değil. Bu nedenle tahmin yapmak zor. Hoş, elimizde halihazırda bir Brexit bir Trump galibiyetli ABD seçim sonucu varken, anketler olsaydı da tahmin yapmak güçtü.
Fakat yine de 3 senaryodan bahsediliyor. İlk senaryoda Anayasa reformunun kabulü sonucu var. İkinci senaryo red ama Renzi’nin görevde kalmaya devam edeceği ihtimali. Son senaryo ise red ve sonrasında Renzi’nin istifasına yönelik.
Tansiyonu artıran son senaryo çünkü bu senaryo sadece İtalya’nın iç siyasetini karıştırmakla kalmayacak, işin ucu para piyasalarında dalgalanmaya ve hatta AB’nin dağılması ihtimaline kadar dokunacak. Şöyle ki:
Renzi’nin referanduma götürdüğü Anayasa değişikliği reddedilirse ve İtalyan başkanı istifa ederse bir siyasi belirsizlik ortaya çıkacak. Bu durum İtalya’da Avrupa Birliği karşıtıi muhalif 5 Yıldız hareketinin konuyu referanduma götürme olasılığını artıracak. Zaten önce Yunanistan sonra Brexit ile sarsılan ve görüş ayrılıklarının tırmandığı Avrupa’nın birliği iyiden iyiye tehdit altına girecek.
Türkiye için bile negatif bir etkisinden söz edebiliriz. Kısa süre önce Avrupa Parlementosu’nda kabul edilen Türkiye ile müzakerelerin dondurulması önerisi Avrupa Komisyonu’nda 14-15 Aralık’ta masaya yatırılacak. İtalya Türkiye ile özellikle mülteciler konusunda ilişkilerin canlı tutulmasından yana. Çok kısa süre önce Hollanda gibi ülkelerin kuvvetle Türkiye karşıtı olduklarının altını çizdiklerini düşünecek olursak, İtalya’daki siyasi belirsizlik Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine dahi negatif bir etki yapabilir.
İtalya’nın referandumu piyasalar açısından da önemli. Ak Yatırım’ın yaptığı çalışmaya göre, sözü edilen 3 senaryoya göre de sonucunda piyasada oynaklık bekleniyor. Ak Yatırım’ın hesaplarına göre:
Kabul edilirse Euro/Dolar tarafında yüzde 2,45 düzeyinde yukarı yönlü bir hareket, Dolar/TL’de de yüzde -1,5 düzeyinde bir aşağı yönlü hareket öngörülebilir. Reddedilir ve Renzi istifa etmezse de Euro/Dolar’da bir miktar yukarı yönlü hareket beklenebilir, Dolar/TL’de de yüzde -1,73’lük bir kayıp daha gelebilir. Ayrıca yen ve altın tarafında da değer kaybı yaşanabilir. Red ve istifa birlikte gelirse paritedeki kaybın yüzde 5’in üzerinde olması mümkün.

Güzel haftasonları..

PaylaşTweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+0Share on Facebook0
Hande Demirel
Yazar Hakkında
Gazeteci, yazar, televizyoncu. BloombergHT'nin ekran yüzü.

Yorum Yap

*

captcha *